דלתות פנים

את חללי הבית השונים תוחמים שני סוגים עיקריים של מחיצות: דלתות פנים וקירות הפרדה. הפרדות אלו הן אלו שקובעות הלכה למעשה את תפקודו של החלל ביחס לבית כולו כמו גם את הריהוט שיאפיין אותו ואת מבנהו.

שמים גבול

רובינו כה מורגלים בתחושת הבטחון והחמימות שמעניקות לנו דלתות הבית, עד כי גם אם נמצא לבד בבית נגיף אותן עם כניסתנו לחדר. חדר האמבטיה הוא דוגמה בולטת להרגל מותנה זה, ולו משום שעם סגירת הדלת אנו למעשה יוצרים חיץ בין העולם שבחוץ לזה שבפנים ומכינים עצמנו לחוויה של רגיעה פרטית. החציצה בין שאר חלקי הבית לחדר האמבטיה היא הכרחית לקיומה של החוויה הספציפית, התלויה בהפרדה הפיזית.

פשוט לסגור את הדלת

דלתות פנים מאפשרות לנו לא רק פרטיות אלא גם שקט תודות לאיכויות האקוסטיות שהן ניחנו בהן. דלתות עשויות מעץ, זכוכית או אלומיניום, ושאר  חומרים המספקים בידוד מפני רעש וכן בידוד תרמי.

הדלתות משמשות הן כדי למנוע מריחות לזלוג מחדר אחד לחלל אחר, והן כדי לשמור על טמפרטורה קבועה בכל אחד מהם. דוגמה לכך היא דלת מטבח המונעת פיזור חומו של תנור האפייה, שבימי הקיץ הלוהטים משפיע על תפוקת המזגן. המשמעות היא, כמובן, חסכון באנרגיה ושמירה על איכות הסביבה.

פתחים בחלל

כאשר מעצבים חלל ברחבי הבית, יש לקחת בחשבון את השטח המוקצה לפתיחה ולסגירה של דלת, ולהתאים אותה לאופיו של החדר.

כך למשל, בחללים קטנים נעדיף דלתות פנים הנפתחות ונסגרות דרך הזזה. דלתות אלו נעות על גבי מסילה המותקנת בתוך מרווח יעודי בקיר, ועל כן הן אינן תופסות נפח בחדר עצמו.

דלתות על ציר הן בעלות נוכחות, שכן פתחי הבית הם גדולים יחסית לשטח הקירות. רצוי לאפיין את החלל שהן תוחמות, על מנת שלא ייווצר דיסונאנס בינן לבין החדר. כך, למשל, לא נקבע דלת עץ כבדה, כהה ורצינית בפתחו של חדר ילדים, או דלת בהירה מאוד בחדר מואר, שכן אז ייבלעו שני האלמנטים גם יחד, ולא יקנו את תחושת החציצה הנדרשת בין החללים.

מקפידים על העיצוב

יש לזכור, כי הדלתות הן חלק אינטגראלי מקו העיצוב הביתי הכולל, ועל כן ביכולתן להוסיף לאמירה או לסגנון.

דלתות פנים מעוצבות הן מגע של קסם בחדר, במיוחד כאשר נוצרת זרימה הרמונית עם הצבעים הדומיננטיים או קונטרסט מענין בין חומרים.

לאלו המעדיפים התאמה אישית של דלת לכל חדר, ברור כי התקנתן של דלתות סטנדרטיות בכל הפתחים תפגום בזהות הנפרדת המאפיינת כל חלל בבית.

אנו עושים שימוש יום יומי בדלתות, על כן, לפני רכישה של דלתות פנים מעוצבות יש לוודא כי עמידותן גבוהה כמו גם איכותן, וכי הן קלות לניקוי כך שיישמרו לאורך שנים רבות.

מתקינים דלת

כאשר מתקינים דלתות פנים בבית, חשוב למדוד מראש מרחק  מינימאלי בין הרצפה לתחתית הדלת כך שהמרצפות לא יישרטו בעת פתיחתה או סגירתה. לאחר שנקבעו המידות והמרווחים הרצויים, מומלץ לבצע הזמנה של הדלתות כשלושים יום לפחות ממועד ההתקנה שנקבע.

את מועד התקנת דלתות הפנים קובעים רק לאחר שהסתיימה מלאכת בניית הבית או שיפוצו במלואה, לאחר שהריצוף קבוע במקומו והקרמיקה מודבקת היטב לקיר.

אם אתם מחפשים לרכוש דלתות פנים בעלות נמוכה ניתן להזמין דלתות עם ציפוי למינציה שמחירן נמוך ועמידותן הגבוהה יחסית. עם זאת, במידה והדלת נפגעת אין מנוס מלהחליף את הדלת כולה. אם אתם מעדיפים את הדלתות שלכם עם אמירה עיצובית, הרי שתוכלו לשלב בהן פרזולים מעניינים או זיגוגי זכוכית.