האמנם השתלת שיניים ביום אחד היא פיתרון קסם?

השתלת שיניים ביום אחדהשתלת שיניים ביום אחד הפכה להיות "החלום הרטוב" של כל מי שנאלץ לבצע השתלת שיניים. אחרי הכול, למה צריך לחכות כמה חודשים טובים עד שהשתל ייקלט בפה כשאפשר ליהנות מאותה התוצאה בדיוק בלי לסבול מחוסר נוחות וציפייה מורטת עצבים לביקור הבא אצל רופא השיניים?

יתרה מזאת,  פרסומים שונים מעודדים את התהליך, אך לציבור הרחב לא תמיד ברור כיצד השיטה עובדת, מה ההבדל בינה לבין השתלת שיניים "רגילה" ואילו אינטרסים סמויים עומדים מאחורי כל ההבטחות (רמז – החברות הדנטאליות משקיעות הון עתק בפיתוחים טכנולוגיים חדישים ורוצות להחזיר את השקעת המחקר במהירות).

על מנת להסביר על כל המהומה והאם היא מצדיקה את הרעש הגדול שהיא עושה, כדאי להסביר קודם כל כיצד עובד תהליך קונבנציונאלי של השתלת שיניים : שתלי הטיטניום מוחדרים אל מתחת לחניכיים של המטופל ושם הם עוברים תהליך של חיבור לרקמה הביולוגית של תאי העצם (אוסאואינטגרציה). תהליך זה לוקח בין שלושה לשישה חודשים ובינתיים המטופל מקבל שיניים זמניות תותבות שאינן תמיד נוחות. רק לאחר זמן ההמתנה, מחוברים לשתלים הכתרים עצמם אשר מהווים את השיניים הקבועות. למרות חוסר הנוחות למטופל, מדובר בשיטה עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר של מעל 95%.

כיצד עובדת השתלת שיניים ביום אחד?

לעומת ההשתלה הקלאסית אותה תיארנו, השתלת שיניים ביום אחד עובדת בצורה מעט שונה, כאשר הרופא מבצע העמסה מיידית של כתרים זמניים (גשר) על גבי שתלים משופרים עם שטח פנים גדול יותר המתחברים לעצם במהירות. לעיתים קרובות מתבצעת ההשתלה בעזרת ניווט ממוחשב המבטיח דיוק מרבי בהשתלת השתלים. לאחר כחודש אחד בלבד, יכול המטופל לחזור אל הרופא אשר יבצע את השתלת הכתרים הקבועים ויסיים את התהליך. אחוזי ההצלחה נעים בין 60% ל – 80% בלבד, אחוזים נמוכים יותר באופן משמעותי מאשר בשיטה הקונבנציונלית.

האם מדובר באמת בפיתרון קסם?

למרבה הצער, לא כל אחד מתאים להשתלת שיניים ביום אחד וישנם לא מעט תנאים מקדימים מבחינת מצבו הרפואי של המטופל על מנת שהטיפול יצליח, בין היתר :

1.למטופל צריך להיות נפח עצם משמעותי ואיכות עצם גבוהה (כלומר, עצם צפופה). עקב דרישה זו, דווקא המטופלים המבוגרים יותר ששניהם אינם תמיד במצב טוב עשויים לא להתאים להשתלה מכיוון שהם סובלים מירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס).

2.השתלת שיניים ביום אחד משתמשת בשתלים ארוכים ולכן העצם צריכה להיות בעלת נפח גם לגובה ולא רק עובי גדול.

3.עומס ומתח על שרירי הלעיסה הנפוצות למדי בקרב הציבור הרחב יוצרים חריקות שיניים אשר מונעות את אפשרות ההשתלה.

4.עישון כבד או סוכרת לא מאוזנת עלולים להביא להפחתה באספקת הדם ולתהליך החלמה ארוך מדי של הפצעים שעלולים להיווצר בתהליך.

5.הטיפול פחות מתאים וקשה לביצוע עם שתלים בודדים ולכן הוא מומלץ בעיקר עבור מי שזקוק להשתלה של לסת שלמה.

6.יש צורך במשמעת עצמית בכל הקשור להרגלי האכילה של המטופל שיכול לצרוך בעיקר מאכלים רכים בחודש ההמתנה.

מעבר לכל זאת, השתלת שיניים ביום אחד אינה יכולה להתבצע על ידי כל כירורג מומחה ברפואת שיניים, אלא עליה להתבצע על ידי מומחה שיש לו ניסיון רב וספציפי בהשתלה זו, כולל זיהוי מצבו המסוים של כל מטופל ומטופל.

לפיכך, כל פרסום אשר מבטיח כי מדובר בהליך פשוט וחסר כל סיכונים צריך להדליק אצל המטופל נורה אדומה ורצוי לפנות דווקא למי שמבצע בדיקות מקיפות ועושה שימוש בטכנולוגיות החדישות ביותר.