הפרעות אכילה

אחת מדרכי התקשורת הראשוניות בין הורים לילדיהם מגיעה לידי ביטוי דרך ההזנה. כבר בימיו הראשונים של הרך הנולד נוצרת אינטראקציה גופנית ונפשית שעיקרה אוכל. לפיכך, הפרעות אכילה בגיל הרך פוגעות לא רק בהתפתחותו התקינה של הילד, אלא מהוות גם קצר תקשורתי בין הילד להוריו.

סוגים של הפרעות אכילה

כאשר מדובר בהפרעות אכילה בגיל הרך, אין הכוונה להפרעות ה"קלאסיות" הפוקדות מבוגרים כדוגמת אנורקסיה נרבוזה או בולימיה, כי אם בבעיות תפקודיות בעצם ההאכלה.

החדשות הטובות הן, שביכולתם של אבחון מוקדם וטיפול במועד למנוע סיבוכים עתידיים, ביניהם ירידה במשקל וביכולות הקוגניטיביות, יצירת קיבעון של הפרעת אכילה שתתבטא גם בגיל מאוחר או בקשיים סוציאליים.

הפרעות אכילה בגיל הרך מתבטאות במספר דרכים אופייניות, בין אם בבכי בזמן אכילה, ריבוי של פליטות, קשיים בחשיפה לסוגי מזון חדשים עד כדי הצמדות למגוון מצומצם מאוד, ובין אם באגירה של מזון והסטת הראש.

כמו כן, הפרעות אכילה מתאפיינות גם בטקסי אכילה ייחודיים, אכילה בזמן שינה ואכילה מאסיבית הגוררת לעתים עודף משקל.

כיצד מאבחנים?

לעתים, משקלו של הילד תקין לחלוטין, ובכל זאת הוא מוגדר בקטגוריה של הפרעות אכילה.  אחת הסיבות לכך עשויה להיות בשל אינטראקציה בעייתית בין המטפל לילד בזמן ההאכלה, לכן, חשוב לאבחן ולטפל בהפרעות אכילה במסגרת של מרפאה רב מקצועית. במסגרת זו ניתן יהיה לעקוב אחר הילד למשך יממה בליווי של תזונאים, רופא גסטרו, פסיכיאטר ומרפאה בעיסוק.
לאחר תצפית מדוקדקת, מקבלים ההורים תכנית טיפול מומלצת, שהותאמה לסוג ההפרעה ממנה הילד סובל.

מה הן הסיבות להפרעות אכילה בגיל הרך?

כאשר הפרעות אכילה נובעות מקשיים פסיכולוגיים, מדובר בדרך כלל בבעיות בקשר בין הילד להוריו, והן שכיחות למדיי.
אך לא כל הפרעות האכילה נובעות מאספקטים פסיכולוגיים ומקורם של הפרעות אכילה אחרות נובעות מבעיה אורגנית, כגון מחלות נוירולוגיות, שיבושים במערכת העיכול או ליקויים במנגנוני הבליעה.

ילד טוב משאיר צלחת ריקה

הפרעות אכילה בגיל הרך עשויות לגרור איחור משמעותי בהתפתחות הילד וגדילתו, עם השלכות על התפתחותו המנטאלית והנפשית.
טיפול בהפרעות אכילה ובהפרעות ההאכלה בשלבים הראשונים של חיי הפעוט, מקטין את הסיכון לחסרים תזונתיים, ירידה בתפקוד הגופני והאינטלקטואלי ואיחור בהתפתחות.

מתי יש לפנות לעזרה?

מומלץ לפנות ליעוץ כאשר משקלו של התינוק צונח באופן משמעותי או עולה באופן מוגזם,  אם העיסוק באוכל הפך להיות מרכז החיים בבית, אם מתעוררים קשיים חריגים בגמילה מהנקה מאוחרת, במידה ומעבר למזון מוצק או גיוון במזון מעוררים קושי רב, אם הילד מוכן לאכול רק סוגים מסוימים של מזון ונרתע מאחרים, במצב של האכלה בזמן שינה או כשלהאכלה נלווים טקסים והרגלים חריגים.

מומחים להפרעות אכילה בגיל הרך במרפאות רב מקצועיות יאבחנו את הפרעת האכילה וישלבו עזרה מקצועית התומכת הן בילד והן בהורים, לצד יעוץ והכוונה.