חומרי בידוד

חומרי בידוד, מניעת נזקים ושיפור בידוד תרמי ברחבי הבית

מדובר באחת התופעות השכיחות של היעדר בידוד וחוסר שימוש בחומרי בידוד: הופעת כתמים של עובש וריקבון על קירות ברחבי חלל הבית בעונת החורף. האוויר בחלל הבית אינו מסוגל לספוג כמות רבה מידי של רטיבות ולחות ולכן נפלטים כל העת עודפי אדי מים. עם התקררות האוויר העודפים הופכים לטיפות מים. במקום סגור כמו חדרים, אדי המים הופכים לטיפות על פני הקירות. אם לא נבנו הקירות באמצעות חומרי בידוד, לא תהיה להם יכולת בידוד תרמית גבוהה. במצב כזה הקירות סופגים את המים ונוצרת בתוכם רטיבות. מהר מאד יחלו להופיע כתמים בלתי רצויים של עובש וריקבון. הרטיבות המתמשכת תגרום לכך שהקיר ספוג מים והוא משמש כר פורה לפטריות ועובש.

רטיבות ברחבי הבית מורידה באופן טבעי את הטמפרטורה בחדר וגורמת להוצאות רבות מאד על שימוש בחשמל לצרכי חימום. בנוסף, חשוב לזכור כי כושר הבידוד של הקירות בחורף הוא נמוך ממילא ולכן הרטיבות עצמה גוברת באופן טבעי. שימוש בחומרי בידוד, יסייע בהעלאת הטמפרטורה בתוך הבית ובחיסכון בחשמל.

השפעת חלקי מבנה שאינם מבודדים על חלקי מבנה מכוסים חומרי בידוד

אחד הדברים המשפיעים ביותר על הבידוד התרמי בבית הוא קיומם של חלקי מבנה אשר אינם מבודדים קור וגורמים לירידת הטמפרטורה בחלל. אותם חלקי מבנה מחוברים לרוב לחלקי מבנה אשר כן מבודדים מפני קור. כתוצאה מכך החלקים הלא מבודדים, מעבירים קור ומורידים את יכולתם של החלקים שכן מבודדים להצליח במשימה. למשל: קיר בחלל אשר בנוי מבלוקים מצופים חומרי בידוד ואליו צמודים עמודי בטון שאינם מבודדים. במצב זה ישפיע הקור מעמודי הבטון על הבלוקים ויגרום לפגיעה ביכולת הבידוד. לרוב מטפלים בבעיה זו על ידי כך שמשתמשים בחומרי בידוד שהם ציפויים של לוחות מבודדים או על ידי כך שמתיזים חומרי בידוד אחרים.

איתור חדרים לשימוש בחומרי בידוד

כדי לאפשר בידוד תרמי יעיל ברחבי הבית, יש לבדוק היכן יש להניח חומרי בידוד בחדרים השונים שמועדים לפורענות. החדרים שיש לקחת בחשבון הם בעיקר חדרי האמבטיה והשירותים. כמעט תמיד קיימת בהם כמות גבוהה יותר של לחות.

מלבד שימוש בחומרי בידוד בחללים עצמם, חשוב מאד לדאוג לאוורר מידי יום את החדרים שבהם מצטברת רטיבות. על ידי כך, אדי המים ישתחררו החוצה ביתר קלות.

שימוש בחומרי בידוד בשלב בנייה

בידוד תרמי באמצעות חומרי בידוד של מעטפת הבית עוד בשלב הבנייה הוא חשוב מאד. אדריכלי בניין משתפים פעולה עם הקבלן וייענו לרוב לדרישות רוכש הבית בנושא זה.

מלבד שימוש בחומרי בידוד יילקח בחשבון גם סגנון העיצוב של הבית שמתקשר לנושא הבידוד (מיקום פתחים שונים וכיווני אוויר).

חומרי בידוד, חום וקרינה

בקרב רוב האנשים קיימת הנחה מוטעית כי קרינה של חום נוצרת רק ממקור ישיר של אור, אולם לא כך הדבר. קרינה גם מושפעת ממיקום של המבנה ביחס לתנאי האקלים שמסביב. על מנת למנוע קרינה שתיצור אנרגיה וחום מיותרים, משתמשים בחומרי בידוד. ניתן לחלק חומרי בידוד תרמי לשני סוגים: הסוג הראשון הוא חומרי בידוד לחום שעובר בהולכה (כליאת אוויר על ידי קלקר, צמר וחומרי קצף אחרים). הסוג השני הוא חומרי בידוד לחום שעובר בקרינה (יריעות אלומיניום וכו'). לחומרי בידוד תכונות שונות וכן שימוש שונה שנעשה בהם ברחבי הבית מבחינת התקנה ותפעול. במקרים שונים ניתן לשלב בין מספר חומרי בידוד לצרכים אפקטיביים יותר של בידוד תרמי.