כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה

אחת השיטות הנפוצות ביותר בעולם הכימיה האנליטית היא כרומטוגרפיה. זוהי שיטה אשר מאפשרת להפריד תערובת בכדי לזהות את החומרים השונים שבה, ולהתחקות אחר ריכוזיהם. כמו כן, מעבר לשימושים המדעיים הרבים אשר יש לכרומטוגרפיה בעולם הכימיה והביולוגיה, ניתן למצוא את הבדיקה הנ"ל גם בתעשיות נוספות כגון תעשיית המזון, תעשיית התרופות, תחום הזיהוי הפלילי ועוד.

ישנם מספר סוגים של בדיקות כרומטוגרפיה אשר משמשות מעבדות כימיה אנליטית. למשל, כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה. שיטה זה, הידועה גם בשמה הלועזי HPLC (High Pressure Liquid Chromatography), היא אחת השיטות המדויקות ביותר בתחום.

לא אחת, כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה משמשת לטובת איתור מרכיבים רבים במקביל (לרבות מאות מרכיבים בבת אחת). כמו כן, כרומטוגרפיית נוזל בלחץ גבוה מספקת מענה איכותי גם עבור איתור ריכוזי חומרים נמוכים ביותר. חסרונותיה המרכזיים של השיטה טמונים בעלותה היקרה יחסית (הן מבחינת מכשור והן מבחינה תחזוקה שוטפת). עם זאת, היא נהנית מיתרונות משמעותיים אשר הפכו אותה לשיטה נפוצה בעיקר בתעשיות אשר עושות שימוש בתערובות בעלות מרכיבים רבים. למשל, תעשיית התרופות, תעשיית הקפה והנפט, תעשיות ביטחוניות ועוד.

שימושים שונים של כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה
כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה משמשת כאמור למגוון תחומים. הדיוק הרב של השיטה, והאופן שבו היא מאפשרת לנטר מאות אנאליטים בריכוזים נמוכים בניסוי אחד, הפכו אותה לנפוצה מאד בתעשיית התרופות. כיום, על מנת שחברת תרופות תוכל לשווק מוצר מסוים, עליה לקבל אישור מצד גורמים רשמיים. למשל, ה-FDA – מנהל התרופות והמזון האמריקני. בכדי לזכות באישורים הנ"ל, מוטל על המעבדה המפתחת לדאוג לפיקוח הדוק ומדויק אודות מרכיביהן של התרופות השונות. בעזרת כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה, תעשיית התרופות יכולה לקבוע ביעילות את מרכיבי התרופה וריכוזיהם. הדיוק הרב והיכולת לנטר במקביל מאות אנאליטים בניסוי אחד (לרבות אנאליטים בריכוזים נמוכים), הביאו לכך שכרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה משמשת מעבדות של חברות תרופות ברחבי תבל מדי יום.

תעשייה נוספת אשר נעזרת בבדיקות כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה היא תעשיית הנפט. כידוע, הנפט הוא חומר שנכרה מהאדמה כתערובת ובה מאות (ואף אלפי) רכיבים. היות וזהו איננו חומר אחיד, והיות והרכבה של התערובת משתנה על פי עומק השאיבה והמיקום הגיאוגרפי, נדרשת בדיקת אפיון מדויקת. כאן, נכנסת לפעולה כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה. בתעשיית הנפט, כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה נהנית מיתרון משמעותי וזאת משום שהיא מסוגלת להפריד בניסוי אחד את כל מאות המרכיבים. יתרה מכך, רובם המכריע של מרכיבי תערובת הנפט הם הידרופוביים. אי לכך, כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה היא שיטה יעילה ביותר להפרדתם.

לסיכום,
בדיקות כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה מבוצעות מדי יום במעבדות כימיות הפועלות בתעשיות שונות. מתעשיית המזון, דרך תעשיית הנפט, וכלה בתעשיית התרופות, בדיקות כרומטוגרפיית נוזל בלחץ גבוה הן עניין שבשגרה. יתרונותיה הבולטים של השיטה, והיכולת שלה לספק מענה מדויק ויעיל לאפיון תערובות שונות, הופכים אותה לחלק בלתי נפרד משגרת יומן של התעשיות הללו. מיותר לציין כי הבדיקה המיוחדת הזו נמצאת בשימוש גם בקרב גורמים פרטיים ולא רק בידי תאגידים רחבי היקף. מעבדת כימיה אנליטית יכולה לספק מענה מבחינת בדיקות כרומטוגרפיה נוזלית בלחץ גבוה גם ללקוחות קטנים יותר.