כרומטוגרפיה. מהו התחום ומהם שימושיו

מהי כרומטוגרפיה?

המשמעות המילולית של המילה כרומטוגרפיה היא מיפוי צבעים (ביוונית, משמעות המילה כרומו היא צבע, ומשמעות המילה גרפיה היא מיפוי של משהו). הכרומטוגרפיה היא ענף בכימיה האנליטית שבו מפרידים תרכובות של חומרים שונים לחומרי הבסיס מהם עשויים. הכרומטוגרפיה הינה למעשה שם כולל למספר שיטות לזיהוי תרכובות והיא כוללת בתוכה כרומטוגרפיה לנייר, לגז וגם כרומטוגרפיה לפי מאפיינים שונים כמו למשל ברובד דק, בעמודה, בגודל המולקולה ועוד… . המשותף לכל השיטות הוא הדרך בה הן המסה של התרכובת אותה אנחנו רוצים לפרק לגורמים בעזרת נוזל או גז.

חשיבות הפרדת חומרים בתעשייה

יכולת הפרדת החומרים אחד מן השני מהווה טכנולוגיית מפתח בגוון רחב של תעשייות. בתעשיית התרופות למשל, יש צורך לפרק חומרים שונים לכל מרכיביהם השונים על מנת לייצר תרכובות מסוימות של הדרושות להפקת התרופות.לאחר שחברת תרופות מפתחת תרופה חדשה, על משרד הבריאות לערוך מספר בדיקות כדי לבדוק את רכיביה של התרופה ולסווג את החומרים שבה כאקטיביים או פאסיביים. המשמעות של כרומטוגרפיה בבדיקת תרופות היא לברר האם התרופה יכולה להוות סיכון בריאותי לאנשים בעלי רגישות לחומרים מסויימים, כגוןלמשל אבץ, מגנזיום, מלח, ברזל, ליתיום ועוד…

כיצד יכולה היכולת לזהות חומרים כימיים לתרום לתעשייה?

יכולת ההפרדה הכימית, כפי שכבר הזכרנו, הינה יכולת בעלת יתרונות רבים, ואכן, באמצעות שימוש בטכנולוגיה הנ"ל פותחו מספר גדול של המצאות חשובות ביותר. למרות שמרבית הציבור אינו מודע לכך, כיום משתמשים בכרומטוגרפיה במרבית תחומי החיים. באמצעות שימוש בטכנולוגית כרומטוגרפיה, מיוצרים ומפותחים כיום תרופות, מוצרי מזון וגם מוצרים היגייניים שונים. על ידי שימוש  בטכנולוגית כרומטוגרפיה, אשר מאפשרת לנו לפרק כל תרכובת למרכיביה השונים, ניתן כיום לבודד חלקים מסוימים מתרכובות מסויימות, ועל ידי כך ליצור חומרים סינטטיים אשר לא היינו יכולים לייצר מבלי שימוש במדעי כרומטוגפיה (סיליקון, פלסטיק וכו'…)

מהם תהליכי הכרומטוגרפיה הפרפרטיבית?

תהליכי כרומטוגרפיה פרפרטיבית הם למעשה תהליכים בהם בתנאי מעבדה לוקחים תרכובת מסוימת של חומרים ובעזרת תהליך כימי של עירוב בגז או בתמיסה יוצרים אפקט של פירוק אותה התרכובת. כך למשל ניתן לזהות בזירות פשע חומרים של דנא או חומרים בעלי תרכובות שונות כמו אבק שרפה או דלק. באותו האופן באמצעות תהליך זה ניתן לבצע בדיקות דם ולבודד בדם הימצאות של חיידקים שונים, חלבונים שונים, או חומרים אחרים כמו סמים או מוצרי מזון או פחמימות מורכבות ושומנים.

באיזה תחומים בחיים יש שימוש בכימיה אורגנית?

כמעט בכל תחום שניתן לחשוב עליו בחיים שלנו יש שימוש לכימיה אורגנית. התחומים בהם השימוש בסוגים שונים של כרומטוגרפיה נפוצים הם תחומים מדעיים ורפואיים. כך למשל בתחום תעשיית המזון או בתחום תעשיית התרופות נעשים תהליכים רבים בכימיה אורגנית לשם פיתוח של מוצרים שונים. גם בתחום הגנטיקה ובתחום החקלאות יש שימוש בכימיה זאת לשם פיתוח של זנים חדשים של צמחים או לשם בדיקת העמידות של צמחים שונים כלפי חומרים שונים. המדע כיום הוא מאוד מתקדם ואם פעם הכימיה האורגנית הייתה תהליך פשוט שכל ילד יכול לבצע בעזרת דיו, נייר ומים כיום יש שיטות מתקדמות מאוד לביצוע בדיקות ומחקרים בכימיה אורגנית הנושקים גם לתחום של ננו-כימיה ולתחום הפיזיקה והביולוגיה ברמות המורכבות ביותר שניתן לדמיין. מחקרים אלו משפרים את איכות החיים שלנו ואת הידע המדעי שלנו אודות העולם והם אלו שמביאים בסופו של דבר לפיתוחם של טכנולוגיות חדשות.