מכשירי שמיעה

אחת הפקודות השגורות בצבא היא: הקשב! הפקודה הזו מקפלת בתוכה את ההיבט החד ביותר של חוש השמיעה, כך שיקלוט את המרב. תפקידם של מכשירי שמיעה אינו מסתכם בהעלאת עוצמת הקול בלבד, כי אם לאפשר הקשבה מלאה ומענגת לסביבה.

מכשירי שמיעה מובחרים

גורמים נפוצים לירידה בשמיעה
אחד הגורמים השכיחים ביותר לירידה בשמיעה היא התקדמות הגיל, בעיקר החל מ-60 ואילך. הביטויים הראשונים לכך הם הקושי לעקוב אחר שיחה הנערכת בין מספר אנשים כמו גם חוויית רעשים בעלי עוצמה גבוהה באופן המסב אי נעימות גדולה.

מכשירי שמיעה במקרים אלו מהווים טיפול מקדים כמו גם פתרון לטווח ארוך.
האשם לגורם נפוץ נוסף לירידה בשמיעה נעוץ בחברה המודרנית: אנשים חשופים לרעשים במסגרת העבודה שלהם, לנזקי שמיעה במסגרת השירות הצבאי, ברחוב הסואן, ובעצם בכל מקום. בנוסף, השימוש בעוצמת קול גבוהה במיוחד בנגני המוסיקה תורמת לא מעט לפגיעה בשמיעה.

גם במקרה זה, ניתן לשפר את היכולת של האוזן הפגועה בעזרת מכשירי שמיעה.
בין הסיבות לשמיעה ירודה ניתן למנות גם לקות שמיעה שמקורה בתורשה, פגיעה בשמיעה בעקבות מחלות, טיפולים תרופתיים ואף תזונה.

לקבלת מכשירי שמיעה, נעבור לנוח
השמיעה הטבעית שלנו אינה כרוכה במאמץ, לפיכך, התאמה אידיאלית בין מכשירי שמיעה למי ששמיעתם לקויה נמדדת בקלות השמיעה.
מכשירי שמיעה הן דיגיטאליים והן אנלוגיים מורכבים מן המעטפת של המכשיר, ממגבר המותקן בו, מיקרופון, רמקול וסוללה.

מכשירי שמיעה דיגיטאליים מצוידים בטכנולוגיה לעיבוד הקולות, כך שקולות הדיבור יוגברו בעוד שקולות הרקע יעומעמו, ממש כפי שהאוזן האנושית קולטת באופן טבעי.
מכשירי שמיעה מותאמים לסביבות משתנות, כך שגם במקומות הומים תיווצר הפרדה בין קולות אנושיים לרעשי רקע.

מהם סוגי מכשירי השמיעה?
מכשירי שמיעה מיוצרים בגדלים שונים ובדרכי הרכבה שונות, על האוזן או בתוכה.

בעבר יוצרו מכשירי שמיעה גדולים, מסורבלים ובולטים לעין. תודות להתקדמות הטכנולוגית מכשירי שמיעה בימינו הם בעלי מימדים קטנים עד זעירים, ומצוידים בשכלולים רבים, לנוחותם של לקויי השמיעה.

ישנם סוגים רבים של מכשירי שמיעה לשם התאמה מקסימאלית. כך למשל, מכשירי שמיעה תוך אוזניים מיוצרים באופן אישי, מתוך ההכרה בשוני הקיים בין צורות האוזניים. המכשירים ממוקמים בתוך האוזן ובשל כך הם מאפשרים שמיעה טבעית ככל האפשר.

לעומתם, מכשירי שמיעה בהתאמה פתוחה אינם סוגרים את תעלת השמע לשמירה על השמיעה הכיוונית.
מכשירי שמיעה המורכבים מאחורי האוזן מצוידים גם באוזניה ובצינורית להעברת גלי הקול. יתרונם של מכשירי שמיעה אלו באים לידי ביטוי במגבר בעל עוצמה גבוהה ובסוללה חזקה.

שמירה על מכשירי שמיעה
על מנת לשמור על מכשירי שמיעה ולהפיק מהם ביצועים מקסימאליים לאורך תקופה ארוכה ככל האפשר, יש להקפיד על מספר כללים בסיסיים.

יש לנקות את מכשירי השמיעה מידי יום הן בעזרת מברשת ניקוי הנלווית למכשיר והן בעזרת מטלית רכה ויבשה. חשוב להרחיק את מכשירי השמיעה ממקורות של מים ורטיבות, ובכל מקרה רצוי להצטייד בערכת יבוש יעודית.