מעבדת מחקר מדעית

מעבדה כימית היא מעבדה מחקר מדעית בה עושים מחקרים וניסויים הקשורים בהרכבים של חומרים.  חומרים כימיים הם חומרים שניתן ליצור בין אבני הבניין של האטומים שלהם אינטראקציה – חיבור ושינוי.  האטומים מורכבים מניטרונים פרוטונים ואלקטרונים. כשהאטומים מתחברים יחדיו הם ייצרו מולקולות, גבישים ויונים.

אנשים שאינם עוסקים בכימיה או מחקר מעבדתי, רגילים להסתכל על המכלול השלם של כל דבר. אנחנו רגילים להשתמש במושגים של מרקם, של ריח, של טעם, של רטוב או יבש, מוצק או נוזלי. חוקרים של מעבדה לא מסתכלים על השלם, אלא דווקא על הפרטים הקטנים הרבים. מה ועוד מה מייצר את הרך.

מה ועוד מה מייצר ריח טוב של ורדים. מה ועוד מה מייצר בד חזק וכך הלאה והלאה. בניסויים שונים שעורכים במעבדה אפשר לכולל שינויים מרחיקי לכת בידיעה שיש לנו על תכונות של חומרים.

יתכן שהחסרה או הוספה של אלקטרונים יכולים  לשנות לחלוטין את אופי החומר. הכפלה של מרכיב אחד לעומת מרכיב שני תשנה את גוון סיבי הבד.

במעבדה הכימית אפשר גם להמציא חומרים חדשים מתוך הפרדות וצירופים מקוריים של הרכבי חומרים והבנת התנאים החיצוניים האידיאלים למימוש התכונות החדשות של החומרים. כשמתחילים לערוך ניסוי במעבדה כימית בודקים מה הניסויים הקודמים שנערכו בתחום על מנת שהמחקר החדש יהיה טעון בכל ההיסטוריה הרלוונטית ושיהיה מאוד ברור מה החידוש שניסוי זה מציע. המעבדה היא מקום שיכול לפתור שאלות קיומיות ולשנות תפיסת חיים.

חוקרים במעבדה כימית

מי שבוחר במסלול לימודים גבוהים של כימיה כנראה מעוניין לפתח לעצמו קריירה של חוקר במעבדה כימית. אותו אדם צריך להיות מבורך ברמת משכל גבוהה מאוד משום שתחומי המדעים הינם תחומים סבוכים מאוד ללמידה והבנה.
הכלים שיש לרכוש בשביל להגיע למעמד של חוקר הינם כלים שלא כל אחד יכול להבין אותם ולעשות בהם את השימוש החכם ביותר לכן החוקרים הם ללא ספק מהחוקרים המובחרים ביותר בעלי המוחות החדים ביותר.

סטריליות במעבדה

החוק הבסיסי ביותר שיש לשמור במעבדה כימית הוא חוק הסטריליות. שטח המעבדה חייב להיות סטרילי במאה אחוז על מנת שתוצאות הניסויים יהיו אמינות. כל העובדים חייבים להקפיד על לבישת חלוקים נקיים, איסוף וכיסוי שיער ראשם ב"כובע אמבטיה" , כפפות ניילון חד פעמיות על הידיים, כיסויי פלסטיק לנעליים ולעיתים גם כיסוי של איברי הנשימה- האף והפה.

דלת הכניסה למעבדה חייבת להיות אטומה לגמרי ולעיתים רבות יהיו דלתות כפולות וביניהם שטח מעבר. הכלים שבהם משתמשים החוקרים לעריכת הניסויים עוברים תהליכי סטריליזציה משל עצמם וכלים שימוש חד פעמי נשמרים באריזות ואקום עד לרגע שימושם.