נסיגת חניכיים

נסיגת חניכייםלא רחוק היום בו חלקי חילוף אנושיים יסופקו לכל דורש, ומיני מחלות המהוות כיום מטרד או פוגעות באיכות החיים, יעלמו כליל מן העולם. עד שיגיע היום, יש לתחזק היטב את מה שיש ולהמנע ככל האפשר מגרימת נזקים בלתי הפיכים, כדוגמת נסיגת חניכיים.

 

זיהוי המחלה
השמירה על היגיינת הפה נועדה לא רק לשם מניעה של ריחות רעים או מטעמים של אסתטיקה, אלא מסיבות בריאותיות של ממש. הקשר בין מחלות חניכיים למחלות לב, ללידות מוקדמות ואף הפלות כבר הוכח, אך תופעה חמורה לא פחות קושרת בין נסיגת חניכיים ונשירתן של שיניים. אובדן של שיניים יוצר שרשרת של בעיות בריאותיות, החל מליקויים במערכת העיכול וכלה במצב נפשי קשה.

הסיבות הנפוצות הגורמות לנסיגת חניכיים נובעות בשל דלקת או מחלת חניכיים, ואף כתוצאה מצחצוח שיניים אגרסיבי, המגרה את שפת החניכיים וגורם להם לסגת.

כבכל מחלה, אבחון מוקדם של נסיגת חניכיים יסייע לבלום אותה, גם אם לא לתקן את הנזק שכבר נגרם. דחיית הטיפול או גילוי מאוחר עלולים לגרום להדרדרות, עד כי לעתים לא יהיה מנוס מהתערבות כירורגית.
על כן, אם אתם חשים טעם רע בפה או שריחו מבאיש, אם אתם חשים כאב ורגישות לחום ולקור, אם נוצרים רווחים בין השיניים או שאתם חשים כי הן מתנדנדות, יש לפנות ללא דיחוי לקבלת טיפול.

מהי בעצם נסיגת חניכיים?
המחלה מתבטאת בנסיגת שפת החניכיים החושפת בהדרגה את צוואר השן. ככל שהמחלה מתקדמת, כך נחשפת השן ואחיזת החניכיים בה מתרופפת, עד כדי תנודה שלה ואף נשירה.

על אף שלא ניתן להשיב את החניכיים שנסוגו למקומן הקודם הטבעי גם עם טיפול בשלב מוקדם של המחלה, ישנם מקרים בהם מתאפשרת השתלת חניכיים, אך אלו הם מקרים בודדים וכמעט זניחים.

גם טיפול שיניים לקוי, כגון סתימה שקווי המתאר שלה בולטים מן השן, עלול להשפיע על בריאות החניכיים.
ככלל, נסיגת חניכיים היא תהליך המתרחש בגופנו עם התקדמות השנים, בשל אבדן טבעי של תאים ורקמות. אך לא רק ההזדקנות פוגעת ברקמת החניכיים, כי אם גם מחלות תורשתיות או בעלי נטיה לייצור מוגבר של אבן שן.
על אלו המועדים לדלקות ומחלות חניכיים להיות זהירים פי כמה, וכמובן לתחזק את בריאות הפה שלהם בתכיפות גבוהה יותר.

בריאות היא תחזוקה שוטפת
הדרך האופטימאלית לטפל בנסיגת חניכיים, אם כן, היא למנוע אותה. על כן, יש לעקוב אחר הוראות הצחצוח כפי שהן ניתנות על ידי השיננית ולא לצחצח בתנועות מעגליות או תוך שימוש בכוח.

יש להשתמש בקביעות בחוט דנטאלי ולהקפיד על ניקוי הלשון, הנוטה לצבור רובד של חיידקים. חשוב לבקר אצל רופא השיניים לשם ביקורת תקופתית, ולא לוותר על טיפולים להסרת אבן השן, במיוחד אם אנו מייצרים אבנית בכמות חריגה. הקפדה על כללים אלו תמנע מחלות ודלקות, ולפיכך תמנע גם נסיגת חניכיים.