פסטיבלים בחיפה

אחת הדרכים הנפלאות ביותר שיש לעיר לחגוג את עצמה ולהכריז על המגוון התרבותי שלה, היא לקיים פסטיבל. הערים הגדולות בעולם מתהדרות בשלל פסטיבלים נוצצים וצבעוניים, המכתיבים מגמות וטרנדים ומושכים אליהם קהל רב. בחיפה מתקיימים מידי שנה פסטיבלים שווים, חלקם בעלי ניחוח בין לאומי והאחרים פונים לקהל המקומי.

כל מי שעבר אי פעם בחיפה זכה לספוג את האווירה הים-תיכונית מסבירת הפנים והמזמינה, זו שמתובלת בריחות של ים ותבלינים, בנופים תלת ממדיים ובמגוון של אנשים ותרבויות. אווירה זו היא פסטיבל לכשעצמו, ובמהלך השנה נרתמים כל האלמנטים הללו לכדי מספר פסטיבלים בחיפה הפונים לקהלי יעד שונים ומגוונים. לפניכם טעימות של כמה מהם.

פסטיבל חיפולק
מה שהתחיל כערב אחד של הופעות ב 2009 , סחף את העיר בקצב צלילים גועש ותוסס, התגבש לכדי פסטיבל המתקיים מדי שנה בחג השבועות בחיפה, וזכה בשם הנוצץ "חיפולק". כך, מתכנסים להם מיטב היוצרים של המוסיקה העצמאית בחיפה לפסטיבל האינדי, ומקדמים את תרבות ההופעות המוסיקאליות בפורמטים שונים. הפסטיבל מתקיים בעיר התחתית ומתפזר על פני מספר מועדונים ופאבים, כאשר כרטיס הכניסה מאפשר לקהל להרכיב לעצמו מקבץ הופעות לפי טעמו המוסיקאלי והעדפותיו, ומקנה לו הגעה לכל ההופעות במתחם.

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה
אחד הפסטיבלים החשובים והמוכרים המתקיימים בחיפה הוא פסטיבל הסרטים הבין לאומי.
הוא נוסד בתחילת שנות השמונים, ומוקרנים בו כמאתיים ושמונים סרטים מכל הז'אנרים הידועים, הנחשפים לקהל הרחב בנוכחות יוצריהם הטריים. פסטיבל הסרטים בחיפה שם דגש על קידומם של נושאים בוערים, ביניהם דיונים על דו קיום בין ארצות ועמים, שפיכת אור על פלורליזם ועל כמיהה לשלום.
הפסטיבל מתקיים באולמות קולנוע הממוקמים לאורך רכס הכרמל, ומספקים תפאורה מצוינת לחגיגות של תרבות מן הארץ ומן העולם. במקביל להקרנות הסרטים משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הלילה המאוחרות, נערכים כנסים וכיתות אמן, הקהל נפגש עם יוצרי הקולנוע האהובים עליו בפורמטים מרגשים, כשאת כל הפעילויות הללו מלווים אירועים של מוסיקה חיה.

פסטיבל מספרי סיפורים
כל תרבות נשענת על תורה שבעל פה, על אגדות עם ומיתוסים. כל אלו שומרים על גחלת המסורת ועל חיותה של אותה תרבות, על כן רבה חשיבותם של מספרי הסיפורים מימים ימימה.
מידי שנה נערך בחיפה פסטיבל מספרי סיפורים, כאשר הנושא שנבחר מהווה ציר מרכזי לאירוע כולו ומפגיש בין ההיסטוריה לאקטואליה. נקודת השקה זו היא פתח לדיונים סוערים, ליבון הנושאים שעל סדר היום ובעיקר חוויה אנושית מרשימה. בפסטיבל נתוודע מחדש לתחום אמנות שנשכח והוזנח עם השנים, בעיקר לאור התפתחותן של המדיות הדיגיטאליות הרבות המסיחות את הדעת מן המפגש הבלתי אמצעי והקשר האנושי.

גם לילדים מגיע
פסטיבל בינלאומי אחר המתקיים בחיפה הוא פסטיבל הצגות ילדים, ממנו יוצאות מדי שנה ההצגות החשובות ביותר והמעשירות ביותר, הפותחות לילדים צוהר לעולם התיאטרון. הילדים יחשפו למופעי מחול, תיאטרון בובות ועוד, לחוויה תיאטרלית יוצאת דופן.