רשלנות רפואית בלידה – הפחד של כל אמא

לידה – הרגע המאושר בחיים או שלא?

9 חודשים נושאת האם את עוברה ברחמה ותשעה חודשים אלו עוברים באושר גדול על בני הזוג. הצפייה למה תביא לנו "החסידה", איזה צבע עיניים יהיה לו האם הוא יהיה דומה לאם או לאבא, כל אלו משתלבים יחדיו לאוסף של תחושות שאין אלא להגדיר אותו כאחד האירועים המרגשים שחווים בחיים. כל התחושות הללו מתנקזות לרגע אחד והוא הלוא הלידה. הלידה קיבלה ובצדק מעמד מיתי שבו אנו פוגשים את תינוקנו וחווים אושר עילאי שאין להשוות אותו לכל אירוע אחר. אנו מקבלים את התינוק בזרועות פתוחות ולא משנה כמה הלידה קשה תמיד בסופה אנו יוצאים עם חיוך ומאושרים. אך כל זה הוא רק על הנייר בפועל הלידה יכולה להפוך גם לאירוע מסוכן מאוד שיכול להסתיים בטרגדיה גדולה עם מות העובד או חס ושלום האם וכל זאת בגלל רשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה

 

מהי רשלנות רפואית בלידה?

כאמור, הלידה היא אירוע משמח שיכול בקלות להפוך לטרגדיה נוראה ולו בגלל התרשלות הרופאים והצוות הרפואי במהלך הלידה. רשלנות רפואית בלידה יכולה לנבוע מאוסף רב של סיבות, חוסר שינה של הרופאים, חוסר תשומת לב של הצוות הרפואי, חוסר מקצועיות שלהם ועוד ערב רב של סיבות. הרשלנות יכולה להסתיים בכך שלא יגרם כל נזק ליולדת ולעובר, היא יכולה לגרום לפגם אצל העובר והיא יכולה להסתיים אף במוות של היולדת או של העובר. הכול אפשרי כאשר אנו עוסקים ברשלנות רפואית וחייבים להכיר זאת ולהתמודד עם ההשלכות של כך. רשלנות רפואית בלידה יכולה לנבוע מהרדמה לקויה של המרדים, מטעות של המיילדת או מטעות של הרופא המנתח במקרה ומדובר בניתוח קיסרי.

כיצד נתמודד עם רשלנות רפואית בלידה?

הדבר הראשון שעלינו לעשות בכדי להבטיח כי הלידה תעבור בשלום הוא להכיר את המונחים הרפואיים בהם הצוות משתמש במהלך הלידה. אם נדע מה המשמעות של פתיחה, מה קורה כאשר יש ירידת מים אך עוד לא התחילו הצירים ומה לעשות במקרה ואין דופק לרגע אחד לעובר הרי שנעבור את הלידה הרבה יותר טוב ונדע להתמודד עם הצוות הרפואי. בכדי להבטיח כי נדע מה מתרחש בלידה אנו יכולים ללכת לקורס הכנה ללידה המפרט מושגים אלו ומאפשר לנו ידיעה גדולה של עולם המונחים בלידה. דבר נוסף אותו אנו יכולים לעשות הוא להסתייע בדולה, סייעת לידה, אשר שולטת בעולם זה ותדע לסייע לנו מניסיונה. מכיוון שהדולה כול כולה שלנו ולא עוזרת לזוגות אחרים שיולדים הרי שאנו יודעים כי ניתן לסמוך עליה בעיניים עצומות.

מה לא לעשות?

אחד הדברים שחשוב מאוד שנבין כי למרות שטעויות מתרחשות גם בחדר לידה עדיין לא כדאי להיכנס לויכוח תמידי עם הצוות הרפואי ועלינו לאפשר להם לעשות את עבודתם אחרת הטעויות יהיו קשות וגרועות יותר ואנו חייבים לזכור זאת. אל תרימו את קולכם על הצוות הרפואי גם אם אתם חושבים כי הם מבצעים טעות ודאגו לכבדם בכל מצב. בסוף ללא עזרת הצוות הרפואי הלידה לא תתקיים ואנו חייבים את המחויבות שלהם ללידה. נתקלתם בדבר שלא מוצא חן בעיניכם או לא תואם את ציפיותיכם? פנו בנועם והעירו בחיבה אל מבצע הטעות וכך תבטיחו גם את התקיימות הלידה וגם את שלום היולדת והעובר.

רשלנות רפואית היא מחלה קשה אך עדיין מחלה שניתן להתגבר עליה לו פועלים לפי כללים מסוימים ומכבדים את הסביבה בה נמצאים. אל תיבהלו ותפסיקו ללדת אך הכירו את המציאות ופעלו לפיה.