רשלנות רפואית

רשלנות רפואית הינה מתן שירות רפואי, תוך אי נקיטת זהירות, אחריות ומקצועיות. התוצאה היא נזק נפשי וגופני – נזקים שהינם בלתי הפיכים במקרים מסוימים. חשוב לזכור שהנזק שלא היה מתרחש אלמלא הרשלנות של הצוות הרפואי המטפל, לכן בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בכמות הגשת התביעות לבית המשפט עקב רשלנות רפואית. ישנה מודעות חברתית וסביבתית לנושא, ואנשים רבים בוחרים לדרוש פיצוי על העוול שנגרם להם. רשלנות רפואית והסוגיה המשפטית שלה שייכות לדיני הנזיקין, לנזקי גוף.

רשלנות רפואית בכוונה תחילה או ללא כוונה לפגיעה

הרפואה היא כלי עזר חשוב בחיינו. היא משפרת את איכות החיים, מאריכה חיים ומאפשרת לנו התמודדות טובה עם אינספור ליקויים גופניים. למרות זאת, מדע הרפואה אינו תמיד מדויק וקיימים סיכונים רפואיים. לא כל טיפול מצליח, לא לכל המחלות יש תרופה וגם אם רופא משתדל לעשות כמיטב יכולתו עבור החולה, הוא לא תמיד מצליח בכך.

דיני נזקי גוף, ובפרט התחום של רשלנות רפואית מתייחסים לעוול ולפיצוי הנדרש, בין אם היתה כוונה לפגוע או לא. אם תוכח רשלנות, יקבע המטופל פיצוי על סמך התוצאה של הטעות הרפואית ועל עגמת הנפש של הרשלנות. במידה ולא תוכח רשלנות, יינתנו פיצויים על סמך צורת המשך החיים וההשפעה של הטעות על המטופל.

מה עליכם לעשות אם חוויתם רשלנות רפואית?

אם אתם או מישהו קרוב אליכם עבר סוג של רשלנות רפואית, נגרם לו נזק וישנה אפשרות להוכיח זאת – פנו לעורך דין. עליכם להתייעץ עם עורך דין מיומן, שהתמחה בתחום דיני נזיקין בכלל ובדיני נזקי גוף בפרט. התחום של רשלנות רפואית משלב רפואה ומשפט, לכן יש חשיבות רבה לבחירה של עורך דין שבקיא בשני התחומים, שישיג עבורכם את זכויותיכם המלאות. לפי תיקכם הרפואי וסיפורכם הוא ידע אם מדובר ברשלנות רפואית או לא. לאחר מכן יפנה אתכם לרופא מומחה בתחום הנזק שחוויתם. הרופא יבחן את המקרה שלכם, ויעריך אם מדובר במקרה של רשלנות רפואית. לאחר חוות דעתו של הרופא ואיסוף כל החומר הרפואי, עורך הדין יגיש תביעה מסודרת. התביעה תוגש לבית המשפט נגד חברת הביטוח של הגוף שאחראי לרשלנות הרפואית.

מתי כדאי להגיש את התביעה?

כמה שיותר מהר. כל עוד סדר האירועים ומורכבותם טריים בראשכם ובראש הצוות המטפל. כך קלה יותר הדרך להוכחה בבית המשפט. חשוב לדעת שהחוק מאפשר הגשה של התביעה שבע שנים מיום הטיפול הרפואי.

תחושות בטן

ישנם מקרים בהם אנחנו לא בטוחים אם בוצעה בנו או בקרובים אלינו רשלנות רפואית. מדובר במצב מאוד מורכב, אבל אם אתם רוצים לדעת את האמת ולהוציא אותה לאור, כדאי לכם להתייעץ עם גורמים מוסמכים בתחום, כמו עורך דין.