שיקום הפה בעזרת השתלות שיניים

השתלות שיניים יכולות לסייע לאנשים רבים לשקם את הפה שלהם לאחר תאונות דרכים או לאחר מחלת סרטן הפה. תהליך ההשתלה קצר יותר מתהליך של יצירת שיניים תותבות.

השתלות שיניים – לא מה שחשבתם!

הבריאות האישית שלנו היא הנכס הגדול ביותר שלנו. פעמים רבות הבריאות שלנו יכולה להיפגע בגלל מחלות או תאונות שונות. בכל מה שקשור לבריאות הפה והחניכיים שלנו – אנשים רבים סובלים מבעיות שיניים בגלל הזנחה של שנים רבות. אנשים שלא מקפידים לטפל בשיניים שלהם בגילאים צעירים יכולים לסבול בגיל מאוחר יותר מדלקות בשיניים ומחורים עד כדי מצב בו יש לעקור להם את השיניים. אם בעבר הדרך הטובה ביותר להתמודד עם שיקום הפה לאחר עיקרת שיניים הייתה שיניים תותבות הרי שהיום יש טיפולים חדישים יותר כמו טיפולי השתלות שיניים. טיפולים אלו הם טיפולים בהם לוקחים שיניים בריאות של אנשים שתרמו אותם (אנשים שהם חתומים על כרטיס תרומת איברים) ומשתילים אותן בפה שלנו.

מה ההבדל בין טיפולי השתלת שיניים ובין יצירת שיניים תותבות?

ההבדל העיקרי בין טיפולי השתלת שיניים ובין יצירת שיניים תותבות הוא שכאשר משתילים שיניים משתילים למעשה איבר חדש בגוף. הגוף צריך לקלוט את השיניים החדשות והן הופכות לחלק בלתי נפרד מהגוף שלנו. כאשר יוצרים שיניים תותבות למעשה יוצרים תבנית של שיניים מלאכותיות אותם יש להוריד ולשים כל יום מחדש. הליך בניית התותבות הוא הליך קשה ומסובך יותר מאשר הליך ההשתלה. אנשים שיש להם חניכיים דקות מאוד לא יכולים לעבור תהליך של השתלת שן או שיניים ולכן הם זקוקים לשיניים תותבות. כאשר יוצרים שיניים תותבות יש לעשות זאת באופן שיתאים לתבנית הפה ותהליך זה יכול להיות מאוד מורכב. כאשר משתילים שיניים התהליך פשוט יותר וגם באופן משמעותי יותר זול. אנשים שזקוקים לשיניים תותבות רבות יכולים להוציא על כך עשרות אלפי שקלים בעוד שהשתלת שיניים היא תהליך שעולה כמה אלפי שקלים בודדים (לכל שן).

על החשיבות של השתלות שיניים כחלק משיקום הפנים לאחר תאונת דרכים

פעמים רבות אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קשות סובלים בעקבות התאונה משיניים שבורות או שיניים  שנאלצו לעקור אותם. הפתרון להתמודדות עם הפציעה בפה הוא השתלת שיניים חדשות בגוף של אותם אנשים. תהליך ההשתלה יכול לארוך מספר חודשים (תלוי במספר השיניים שיש להשתיל). בעיקרון תהליך ההשתלה של שן חדשה בגוף אורך מספר שעות והוא נעשה בניתוח תחת הרדמה (לרוב הרדמה מקומית). לאחר שהשתן נשתלה בגוף צריך לקחת במשך מספר ימים אנטיביוטיקה בשביל שהגוף לא ידחה את השן ויזהה אותה כגוף זר. תהליך ההשתלה יכול לכאוב אך הוא הרבה פחות כואב מתהליך של בניית שיניים תותבות בו יש לעקור שיניים וגם לשייף את הפה ולהשחיז את החניכיים כך שהוא יתאימו לתותבת.

על טיפולי השתלת שיניים כטיפול שיקומי לחולים בסרטן הפה והלסת

טיפולי השתלת שיניים הם טיפול שיקומי נפוץ מאוד לחולים שהיו חולים והבריאו מסרטן הפה והלסת. סרטן הפה והלסת הוא סרטן שתוקף את חלל הפה ואת הלסת. פעמים רבות אנשים שחולים בסרטן זה נאלצים לעבור כריתה של חלקים מהלסת שלהם או כריתה של חלק מהשיניים שלהם. תהליך ההבראה מסרטן זה הוא לא פשוט והוא מלווה בכאבים רבים. לאחר שהגוף הבריא מהתאים הסרטניים צריך להתחיל לשקם אותו. רק רופא שיניים מומחה בתחום של שיקום הפה יכול להעניק טיפול של שיקום הפה לאחר סרטן. תהליך השיקום כולל פעמים רבות השתלה של שיניים חדשות בפה. תהליך ההשתלה דורש מכל חולה הרבה מאוד סבלנות ויכולת להתמודד עם כאב. תהליך זה חשוב במיוחד עבור אנשים שחלו בסרטן ובעקבות כך איבדו את השיניים שלהם.