תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית קשורה למקרים בהם רופאים גרמו נזקים למטופלים תוך כדי סטייה מרמת הזהירות הנדרשת מרופא. מטרת התביעה היא לקבל פיצויים עבור הנפגע, פיצויים אשר ישקפו את מידת הנזק שנגרמה לו ואובדן כושר ההשתכרות ממנו הוא סובל לאור הפגיעה.

תביעה רשלנות רפואית מורכבת מכמה שלבים שונים :

בשלב הראשון יש לדאוג לקבלת המסמכים הרפואיים הרלוונטיים והעברתם אל מומחה או מומחים רפואיים שיעריכו את סיכויי התביעה. ללא המסמכים האלו לא ניתן להגיש את התביעה באופן חוקי והתביעה תדחה על הסף. חשוב לציין שאם הרופא התרשל בתפקידו, אך לא נגרם נזק לחולה עקב רשלנות זו, לא ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית (עוולת רשלנות רפואית הינה חלק מדיני הנזיקין).

במקרים בהם הנזק הוא קטן יחסית, ייתכן שלא ישתלם להגיש את התביעה, לכן, עורך דין רשלנות רפואית הבקיא בהליכים המשפטיים יוכל להעריך לא רק את סיכויי הצלחת התביעה, אלא גם את כדאיותה, עוד לפני שמתחילים בתהליכים השונים (עלות חוות הדעת הרפואית לאחר שיחת הייעוץ הראשונית עם המומחה, היא לרוב העלות הכבדה ביותר ויכולה להגיע גם לעשרות אלפי שקלים). במקרה כזה לעיתים עדיף יותר לפנות אל החברה שמבטחת את החולה ולהגיע איתה לתשלום פיצויים תוך כדי ניהול משא ומתן.

בשלב השני, ולאחר שברור שיש עילה וכדאיות להגשת התביעה, יכתוב עורך הדין את כתב התביעה בהתבסס על חוות הדעת הרפואית. אם שני הצדדים אינם מעוניינים להגיע לפשרה, בית המשפט ישמע את טענות ועדויות שני הצדדים ויגיע להכרעה. באם שני הצדדים יהיו מעוניינים להגיע לפשרה, יוגשו תחשיבי נזק לבית המשפט ותתקבלנה הצעת פשרה בהסתמך על סיכויי התביעה להתקבל מלכתחילה ובהתחשב בנזק שנגרם לתובע. לעיתים ישנה אפשרות חלופית להיכנס להליך של גישור באמצעות מגשר חיצוני, ובשנים האחרונות, אפשרות זו הופכת להיות פופולארית מאוד על מנת לחסוך את הזמן הרב והקושי הנפשי הכרוכים בהתדיינות המשפטית בבית המשפט.

עורך דין רשלנות רפואית גובה לרוב שכר טרחה של 30%-20% מגובה הפיצויים + מע"מ, אך סכום זה יכול להשתנות כתלות בשלב בו מסתיים התיק.

כיצד לבחור עורך דין רשלנות רפואית?

מהליך התביעה שתואר קודם לכן, ניתן להבין כי בחירת עורך דין היא לא דבר של מה בכך ויש הרבה  שיקולים שצריך לקחת בחשבון. בראש ובראשונה, חשוב להבהיר שאין לבחור בגוף שמפרסם את עצמו כנותן שירותים כאלו ואחרים בתחום הרשלנות הרפואית אך לא מעסיק עורכי דין, וזאת מכיוון שרק עורך דין יכול לייצג אתכם בבית המשפט…

מעבר לכך, יש כמה שיקולים שצריך לבחון :

ניסיון : איזה ניסיון יש לעורך הדין בתביעות רשלנות רפואית? האם הוא בקיא בספרות המקצועית ומכיר גם פסקי דין תקדימיים? חפשו את שמו באינטרנט וראו באיזה פסקי דין הוא מופיע. אם יש לו אתר אינטרנט, ייתכן ששם תוכלו למצוא כתבות מן העיתונות ופסקי דין אחרונים המקושרים אליו (למרות שצריך לזכור שאלו עשויים להציג אותו באור חיובי במיוחד).

עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון הוא גם כזה שיידע לבחור את המומחים הרפואיים הטובים והמעודכנים ביותר בתחומם, כאלו שבית המשפט יתרשם ויקבל את הממצאים שלהםעורך כממצאים אמינים.

גודל המשרד : במשרד עורכי דין גדול קשה יותר לקבל יחס אישי וסביר להניח שחלק גדול מהתיק יטופל על ידי עורכי דין זוטרים או אפילו מתמחים. לעומת זאת, במשרד עורכי דין קטן היחס יהיה אישי יותר ותוכלו להיות בטוחים שהתיק מטופל אצל עורכי דין בכירים במשרד או אפילו עורך הדין לו שייך המשרד.

סקר שוק : בקרו אצל מספר עורכי דין כדי להעריך את סיכויי התביעה האמתיים ואל תתרשמו מעורכי דין שמבטיחים לכם ניצחון בטוח בתביעה. ככל שתביאו יותר מסמכים רפואיים, חוות דעת וכו' – כך תוכלו לעמוד על טיבו של עורך הדין בצורה  טובה יותר.