תקרות אקוסטיות

אנו כה סומכים על כוח המשיכה שיצניח אל הרצפה את כל הלכלוך, עד כי הכתרנו את שטיפתה כפסגת נקיון הבית. אולם, גם תקרות מצריכות תחזוקה ונקיון, במיוחד תקרות אקוסטיות.

תקרות אקוסטיות

כל העיניים למעלה
סביבה אקוסטית נועדה לשפר את איכות חיינו בתוך חללים סגורים, כך שנוכל להבין זה את זה ביתר קלות וליהנות מחלל שקט ונטול תהודה. תפקידן של תקרות אקוסטיות הוא לספוג ולהפחית את עוצמת הרעש, והן הכרחיות במבנים ציבוריים על מנת לקיים בהם תפקוד תקין ולהתנהל בצורה אופטימלית. התקנתן של תקרות אלו אינו רק נעים יותר לאוזן אלא גם לעין, הודות למגוון הדקורטיבי שהן מציעות, במבחר של טקסטורות וצבעים. תקרות אקוסטיות מהוות חלק מן העיצוב האדריכלי של החלל ואף מאפשרות העברה אסתטית של כל הצנרת ואמצעי החיווט בחלל שנוצר בינן לבין התקרה. מעלותיהן הרבות ותפקידיהן החשובים עלולים להפגם במידה ונזניח את תחזוקתן.

כיצד נתחזק תקרות אקוסטיות?
ממש כבכל תחום אחר, גם תחזוקת התקרות מצריכה חומרי ניקוי ספציפיים למשטחים שונים. התקרות עשויות ממשטחים קשיחים ומשטחים רכים, כאשר החומרים שישמשו את המשטח הקשה עלולים לפגום ולעוות משטח רך. על אף כוח המשיכה, תקרות אקוסטיות נוטות לצבור אבק וכתוצאה מכך, האפקטיביות שלהן פוחתת. האבק חודר לחריצים הקטנים שבתקרה כך שהאוויר הכלוא, המשמש כמבודד בעל חשיבות גדולה, מתמלא ונסתם. הניקוי חשוב גם כדי למנוע הצטברות של קרדית האבק – יצור זעיר המשפיע רבות על בעלי האלרגיות למיניהן. בנוסף, בל נשכח את הפן האסתטי של הנקיון: כאשר שומרים על נקיון התקרה האקוסטית נשמר צבעה המקורי, וגופי התאורה המותקנים בה מאירים באור נעים יותר.

ניקוי של משטחים
ככלל, לשם ניקוי משטחים, מומלץ להעזר בבעלי מקצוע המצוידים בציוד המתאים ובאביזרי בטיחות. תקרות אקוסטיות המורכבות ממשטחים רכים מכילות חומרים כגון צמר סלעים וספוג, אותם רצוי לשאוב באמצעות שואב אבק עוצמתי שבאפשרותו לינוק גם את החלקיקים הקטנים ביותר שנכלאו בין הסיבים. במהלך השאיבה ניתן לטפוח קלות על המשטח כדי לנער אותו ולסייע למצבורי אבק להשתחרר. תקרות אקוסטיות העשויות משטחים קשים יש לנקות באמצעות מטלית לחה עד יבשה תוך שימוש בחומר ניקוי יעודי.

על חשיבותה של תחזוקה שוטפת
כאשר הופכים את מלאכת ניקוי התקרה האקוסטית לדבר שבשגרה, הרי שכמות הלכלוך המצטברת והקושי בניקויו פוחתים משמעותית. בנוסף, ניתן לקיים בדיקה שגרתית במהלך הניקוי ולוודא כי באזורים בהם עוברים מקורות של מים בתקרה (מטפי כיבוי, למשל) אין טפטוף או נזילה. חלחול מים בתקרות אקוסטיות גורם לנזקים בלתי הפיכים עד כדי צורך להחליף את התקרה כולה. במקרה של גילוי מקור מים נוזל, יש לסגור את המערכת כולה באופן מיידי. בנוסף, רצוי להניח כלי קיבול לשם קליטת המים כדי למנוע מעבר של רטיבות לחלקי התקרה האחרים.