תקרות גבס

עיצוב באמצעות תקרות גבס: השמים הם הגבול
חוקים פיזיקאליים רבים מגויסים על מנת להעניק לנו גג בטוח ויציב מעל לראשנו ,כזה שיישא בכבוד את העומסים המופעלים עליו ויעמוד בלחצים המבניים.
לא לשווא הופנתה לקירוי החלל תשומת לב מיוחדת מראשית תולדות תורת האדריכלות. על כן, תקרות גבס הן לא רק פיתוח בעל חשיבות עצומה לשמירה על איכות חייהם של הדיירים, אלא גם פריצת דרך בעיצובם של החללים הפנימיים.

אתגר הנדסי מול דילמה אסתטית
תקרות מבטון הן תוצר אדריכלי מסוף המאה ה-19. תכונותיו של החומר אפשרו בנייה של תקרות שטוחות ויציבות, אם כי הטכנולוגיות הישנות לא נתנו מענה לנטייתן של התקרות להתעוות כתוצאה מן העומס שהופעל עליהן מעצם המאסה העצומה שלהן.

גם לאחר שנמצאו פתרונות מעשיים, נותרה עדיין הדילמה האסתטית בעינה. בין יתרונותיהן המרכזיים של תקרות גבס נציין את הגמישות האדריכלית שהן מאפשרות, משום שהן בנויות ממשטחים המורכבים על גבי קונסטרוקציה המחוברת לקירות הסמוכים ונתמכת בהם. כך, ניתן לכסות בעצם תקרת בטון מתקלפת מבלי לשפץ את התשתיות בעלויות ניכרות.

מקורות השראה לתקרה הביתית
אנו מכירים את התקרות המעוגלות דמויות כיפה מחללים ציבוריים ומבנים דתיים. מבנה מקומר זה נשען על עקרון של מאמצי לחיצה, המחולקים באופן שווה לכל אורך קווי האורך ועד לבסיס.

יציבותו של מבנה אדריכלי אסתטי זה, מוכחת מזה מאות בשנים, ומי שחושק בטוויסט הוויזואלי רב הרושם בביתו הפרטי, יכול להשיג את האפקט על ידי התקנתן של קונסטרוקציות, עליהן יורכבו תקרות גבס על פי מידה. אך בעוד שבמבנים הציבוריים יישמע הדהוד בחלל, הרי שבגרסא הביתית יבטלו אותן תקרות גבס את המפגע ויתקבל מבנה מרשים ללא תופעות הלוואי.

בין אם אתם מעדיפים לעצב את ביתכם בהשפעתם של סגנונות ממאות קודמות או שאולי אתם דווקא נוטים לכיוון המודרני, מרגע שהתקבלה החלטה להתקין תקרות גבס, יש לבחון מספר פרמטרים חשובים שיסייעו לכם להגדיר את הצרכים שלכם. ראשית, יש להבדיל בין הצרכים של מבנה ציבורי לבין המרחב הביתי, כך שמה שיתאים למספרה השכונתית לא בהכרח יהלום את פינת האוכל הפרטית שלכם.

שנית, יש לקחת בחשבון את ההיבטים הבטיחותיים, ביניהם עמידות בפני אש, כך שניתן יהיה לבחור בסוג מתאים של תקרות גבס לחללים המיועדים. זאת ועוד: בשלב התכנון, ניתן להחליט האם התקרה תשמש גם כמקום מסתור לצנרת או כבלי חשמל, ובהתאם לכך לתכנן את עיצובו של הבית כולו. כך, נוכל לקבוע כיצד להעביר תעלות מיזוג אוויר לכל אחד מן החדרים הסמוכים, ומה יהיה ייעודו של כל חדר בכפוף לתכנית זו.

אם כן, התקנתן של תקרות גבס פותחת בפנינו את האופציה לשנות את חזותו של הבית מן הקצה אל הקצה, מבלי להיכנס למסע שיפוצים מפרך או יקר מידי, וכמובן: לזכות בחלל ביתי נקי מרעש מבחוץ או הדהוד מבפנים.