בלוק

כאשר אדם נכנס לבית חדש, הוא יודע שמדובר בנכס יציב, שיגן עליו ויאפשר לו לחיות בנוחות, כמעט מבלי לדאוג או להיות מושפע מהנעשה בחוץ. אבל מה מאפשר לו להיות כה רגוע ושליו? נכון, אלו חומרי הבנייה, ובראשם בלוק הבנייה, המהווה הפיתרון המושלם לבנייה של היום.

בלוק מסַפק חוזק

בלוק המשמש לבניית בתים הוא חומר חזק במיוחד. מדובר ביחידות מלבניות אשר עשויות חול, מלט וטיט לרוב, מה שיוצר לאחר הייבוש חומר חזק מאוד, אשר נחשב לעמיד ביותר נגד רוב המפגעים. רוחות עזות לא אמורות להפריע לבניינים עשויים בלוק, וכך גם רבים מפגעי מזג האוויר. מדובר אם כן בבנייה מועדפת, במיוחד יחסית לאקלים הישראלי.

אפשר לחוש מהו חוזק של בלוק בכל נגיעה באחד מהקירות החיצוניים בביתנו. בלוק טוב הוא כזה שאינו חלול ומאפשר הגנה מקסימאלית מהסביבה ומהשפעותיה. ממש כמו הסלעים הגדולים שהגנו על האדם הקדמון, כשזה עוד חי במערות.

בלוק טוב יספק גם בידוד

היופי בחלק מהיחידות הללו הוא גם בבידוד שהן מספקות. בלוק טוב לבנייה יספק באופן טבעי בידוד תרמי מפני הטמפרטורות בחוץ, וכך, בלי יותר מידי תוספות, ניתן להשיג את האקלים הרצוי בבית. יש בכך יתרון משמעותי גם מבחינה כלכלית.

הבידוד התרמי שמספק בלוק מסוג זה מתאפשר הודות למבנה המיוחד שלו. מיד נגיע לענייני המשקל, אך מלבד זאת, המרכיבים והצורה בה בלוק בנוי הם שמאפשרים את הבידוד הרצוי. בלוק בעל כושר בידוד גבוה, יחסוך לקבלן הבנייה (ובסופו של דבר גם לדייר העתיד להיכנס לדירה) כסף רב.

לרוב, בלוק איכותי לא שוקל הרבה

יתרון נוסף שמספק בלוק איכותי הוא במשקלו הקל יחסית. למרות שהוא חזק, אטום ומבודד, בלוק עשוי טוב יהיה יחסית קל משקל, וזאת משום שהוא לא עשוי חומרים כבדים מידי, כמו מתכות או עץ. עבור אנשי המקצוע מדובר כאן בצ'ופר לא קטן.

בעבר, לפני שהוחלט במקומות רבים על בלוק לבנייה כחומר הגלם המועדף, אם אדם רצה לבנות מבנה חזק ויציב הוא היה צריך להשתמש בחומרים כבדים ומאסיביים. אמנם הוא השיג את מבוקשו, אך יצר בעיה אחרת, קריטית לא פחות: שלד המבנה לא הצליח להחזיק את כובד החומרים כולם, וכך גם האדמה תחתיו. מבנים כאלו לא שרדו לאורך זמן רב.

מהרגע בו נעשה שימוש באבני בלוק לטובת בנייה, השתנתה התמונה. הבלוקים אפשרו לאנשי הבנייה להקים מבנים רציניים ומאסיביים, חזקים ועמידים מפני פגעים רבים, וכל זה מבלי שהם מוסיפים משקל רב למבנה, אלא להיפך. זו הייתה בנייה קלה (מבחינת המשקל בלבד) ושימושית מאוד עבור מי שעד אז נאלץ לסחוב חומרי גלם במשקלים עצומים.

וכמובן, שהוא גם לא עולה הרבה

היתרון האחרון (ואולי החשוב מכולם) שנציין פה, הוא המחיר. עלויות חומרי הגלם שבהם משתמשים לבנייה הן עצומות, ולעיתים אלו גרמו לקבלנים להפסיד כסף במקום להרוויח – במיוחד בראשית שנותיו של ענף הבנייה. אבל בשנים שלאחר המצאת בלוק הבנייה, הסתבר שניתן לעשות את הדברים בצורה הרבה יותר טובה, וזולה.

כאמור, בלוק ממוצע עשוי מחומרי גלם זולים: חול ומלט. בצורה הזו, יכול הקבלן להפחית ולצמצם משמעותית בעלויות ההקמה של המבנה, מבלי לוותר כלל על האיכות, אלא להיפך. בלוק הוא אמנם חומר קל יותר מרוב החומרים בהם השתמשו (ומשתמשים) עד היום בעולם הבנייה, אך הוא גם המתאים ביותר לבניית מבנים בכל גובה ובכל נפח שהוא.