דלתות הזזה כחלק מתכנון ושיפוץ הבית

דלתות הזזהיותר ויותר אנשים מתכננים כיום את הסלון כך שתהיה לו יציאה, בין אם למרפסת ובין אם לגינה בבית פרטי. דלת הזזה היא פתרון אסתטי ונוח ליציאה כזו ומומלץ לתכנן מראש את עיצובה והתשתיות שלה, כאשר מבצעים שיפוץ או תכנון דירה. לרשות הרוכשים ומעצבי הפנים עומד מבחר גדול של דלתות הזזה, הנבדלות זו מזו בפרזול שלהן, במידות הזכוכית ובעיצוב הכללי שלהן.

הוספת דלתות הזזה כחלק משיפוץ

הנוף הישראלי אופיין פעם בחלונות בעלי פרופיל עבה ותריסים, כאשר מרפסות לא היו נפוצות. כיום במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית מקפידים דיירים רבים להוסיף אפשרות של מרפסת, וכך הוספת דלתות הזזה למרפסת חדשה היא חלק חשוב מכל שיפוץ של דירה.

במקביל, אנשים רבים נעזרים במעצבי פנים כדי לתכנן מראש בתים פרטיים. במסגרת תכנון זה, כדאי להקפיד כי היציאה מהסלון לגינה תהיה באמצעות דלת הזזה נוחה ויפה. התכנון חשוב כדי ליצור מסילה ייחודית על הרצפה וכדי לתכנן את אפשרויות ההצללה המתאימות. לשם כך יש לבחור בעת הקנייה את דלתות ההזזה המתאימות.

יתרונות של דלת הזזה

לדלתות היוצאות אל המרפסת או אל הגינה יש כמה יתרונות:

  • חסכון במקום – ברגע שדלת ההזזה נפתחת אל תוך מסילה, הדבר חוסך מקום ואפשר לשים ליד היציאה גם ספות, עציצים או רהיטים אחרים. אין צורך בדלת שנפתחת פנימה או החוצה, ואפשר למקם ביציאה אל הגינה דֵק אסתטי ונוח, המהווה המשך של הסלון.
  • אסתטיקה – דלת ההזזה נראית כמו חלון מסך גדול והדבר תורם ליופי ולאסתטיקה של החדר כולו, במיוחד אם בדלת משולב פרזול יפה.
  • נוחות – אין צורך לדאוג פן הדלת תיטרק ברוח. ברגע שמסיטים את הדלת הצידה, המרפסת או היציאה לגינה פתוחים. כך יכולים הילדים לצאת ולהיכנס כאוות נפשם וכך גם חיות המחמד ואנו עצמנו.

טיפים להתאמת דלת הזזה לעיצוב החדר

אפשר לבחור דלת הזזה במגוון עיצובים, אך יש להקפיד כי עיצוב הדלת יהיה תואם לעיצוב החדר כולו ולסגנונו. למשל, אם סמוך לדלת ההזזה ממוקם גם חלון, כדי לעצבו בסגנון דומה כולל פרזול וצבעים תואמים, כדי שיהיה קו סגנוני אחיד בתוך החדר. נוסף על כך, כדאי לוודא כי פרופיל האלומיניום הוא אסתטי, נוח לניקוי ודק. כיום מקובל להשתמש בפרזול בלגי מעודן, שנוסף על תפקידו הפונקציונלי כמסגרת לזכוכית הוא גם מהווה פריט עיצובי של ממש.

בבנייה המודרנית לרוב אין תריסים הן בחלונות מסך גדולים והן בדלתות הזזה היוצאות למרפסת או לגינה, דבר שעלול ליצור בעיית הצללה. עם זאת יש לדעת כי יש פתרונות הצללה טובים גם לדלתות כאלה, כולל וילונות ונציאנים, וילונות רומים ואף וילונות הסטה רגילים. פתרונות הצללה אלה אפשר להזיז ידנית אך גם באמצעות שָלט חשמלי, ולכן כדאי לתכנן את עיצוב דלת ההזזה במקביל להחלטה על פתרון ההצללה המבוקש ולדאוג לשקע חשמלי סמוך.

יש הרבה סוגים של דלתות הזזה ועל כל אחד לבחור את הסגנון שהוא אוהב. מה שמבדיל בין הדלתות הוא כמות פסי הפרזול שיש בדלת עצמה, עובי פס הפרזול, הצבעים של הפרזול ועוד. כמות הדלתות תלויה ברוחב שלהן, כאשר אפשר לתכן דלת אחת או יותר, לפי הטעם ורוחב הקיר שבו ממוקמת הדלת וסגנון הבית כולו.

לסיכום, דלת הזזה היא פתרון אסתטי ונוח במסגרת שיפוץ או תכנון מראש של דירה ובית עם גינה. מומלץ לתכנן אותה מראש בהתאם לעיצוב ולפתרונות ההצללה והחשמל נדרשים.