מה כולל עיצוב פנים? צבע, מטבח, דלתות פנים ועוד

עיצוב בתים הפך בשנים האחרונות לחשוב וחלק משמעותי מתכנון הבית. אם בעבר לא הקדשנו מחשבה למראה האסתטי של הבית והדבר החשוב היה הפרקטיות של הרהיטים והחפצים, הרי היום מראה הדירה ועיצובה חשובים ומקדישים להם זמן, מחשבה ותקציב. הדבר בולט במיוחד לאור העלייה ברמת החיים וחשיפה למגמות המתרחשות בעולם. דלתות פנים מעוצבות הן היבט חשוב בעיצוב כל דירה, שכן הן מהוות שטח פנים גדול ועליהן להתאים לסגנון ולטעם בעלי הדירה.

מה כולל עיצוב בתים?

סגנון בית נגזר מאלמנטים רבים, הקשורים הן לתכנון החללים בבית והן לארגון הרהיטים, הטקסטיל והחפצים השונים בחדרים. העיצוב כולל:

  • צבע הקירות ושילוב הצבעים של כלל הדירה בקו סגנוני אחיד.
  • מיקום הרהיטים וחפצי הבית ביחס למבנה.
  • מיקום טקסטיל כגון כריות, וילונות, ריפוד ועוד.
  • תמונות ואקססוריז אחרים כגון פסלים, עציצים ועוד.
  • מטבח מעוצב ומתקדם.
  • דלתות פנים מעוצבות.
  • ריצוף מעוצב בהתאמה לשאר הדירה.
  • אביזרי סניטציה וברזים.

שילוב בין כל הגורמים הללו קובע את סגנון הדירה ומשקף את הטעם של הדיירים ואת העדפותיהם.

סלון מעוצב

 

שילוב צבעים, תמונות ואביזרים

שילוב צבעים הוא אחד היסודות המעניקים לדירה את אופייה. גם בתחום זה אנו עדים למגמות ושינויים. בעבר, לדוגמה, היה נהוג לגוון את צבעי הדירה ולצבוע את הקירות בצבעים שונים. כיום המגמה היא שבירת הצבע האחיד בעזרת פריט אחד או שניים, אף פריטי טקסטיל הממוקמים במרחב.

תכנון ומיקום תמונות ואביזרים שונים כפסלים ועציצים, מקשרים בין האלמנטים השונים בבית וממשיכים את הקו הסגנוני. כמובן שבחירת אלמנטים אלה היא בהתאם לסגנון ולטעם של בעלי הבית, ויש להשקיע מחשבה כיצד ישתלבו בקו המתוכנן.

מטבח מעוצב

כמעט רוב רוכשי הדירות בוחרים לעצב מחדר את המטבח, על פני מטבח פשוט וסטנדרטי שמציע הקבלן. המטבח הוא חלק מרכזי בדירה ובניגוד לחדרי המגורים, נכנסים אליו אורחים ואנשים זרים ולכן משקיעים מחשבה רבה בתכנונו ובעיצובו. המטרה היא יצירת קו סגנוני המתאים לסגנון הבית כולו, במקביל ליצירת חלל פרקטי שנוח לבשל ולהגיש בו ארוחות.

שיפוץ מטבח הוא נתח נכבד מעיצוב הבית כולו, שכן הוא כולל חיפוי, שיש, ריהוט ומוצרי אלקטרוניקה.

דלתות פנים מעוצבות

בעבר, דלתות הפנים היו אחידות ובעלות ידית סטנדרטית אך כיום עומדות לרשות הצרכנים דלתות פנים במגוון עיצובים וסגנונות. יש לזכור שדלתות פנים מהוות שטח פנים גדול וכדאי להשקיע מחשבה בסגנון שלהן ולהתאימו לסגנון הדירה כולה.

העיצוב של הדלתות המעוצבות נגזר מהצבע, מהחומר שממנו עשויה הדלת, מהאלמנטים המשולבים בדלת כגון מתכת וזכוכית ואף מהפרזול של הידיות. יש לציין כי תחת שיקולי תקציב, רבים בוחרים להשקיע את התקציב הקיים רק בהחלפת דלתות פנים מעוצבות, כי האפקט של צעד זה דרמטי ומשדרג את כל מראה הדירה.

ריצוף הדירה הוא החלק המרכזי בעיצוב הדירה ויש לדעת כי הריצוף וגם העבודה הכרוכה בהחלפתו הם יקרים. עם זאת, מומלץ להחליף צנרת בהזדמנות זו, כדי למנוע בעיות בעתיד. כמובן שהבחירה בריצוף תלויה בסגנון הבית, אך כדאי לבחור ריצוף שיקל על ניקוי הרצפה ובהיר ויתחשב באורח החיים של הדיירים, למשל אם יש בדירה ילדים קטנים.

לסיכום, עיצוב הבית כולל היבטים רבים הקשורים לחלל הדירה, צרכי הדיירים שיגורו בה, סגנון חייהם, הטעם שלהם והחפצים שהם אוהבים.